8F Factory Vacheron Constantin Overseas Chronograph 5500V/110A-B148 42.5mm Steel Rubber Strap Blue Dial
Brand : Vacheron Constantin
Model : Overseas Chronograph 5500V/110A-B148
Case Diameter : 42.5mm
Movement : 5100 Automatic
Case Material : Steel
Bracelet Material : Rubber Strap
Dial : Blue
Bezel Material : Steel
Crystal : Sapphire Crystal
Water Resistance : 15 ATM
Clasp : Fold Clasp
Clasp material : Steel
Shipping & Delivery
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
2-3 Days
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
Warranty 1 year
Free 30-Day returns
Black Friday Blowout!
Description
Product Detailed Description
8F Factory | Vacheron Constantin Overseas 5500V Fully Upgraded Masterpiece
1.Revolutionary Quick-Release System Effortless Strap Swaps
After nearly two years of development and countless prototypes, 8F Factory has finally achieved a breakthrough in replicating the quick-release strap system. The newly upgraded model now supports rubber and leather straps, allowing true one-click strap changes. The level of precision enables full interchangeability with the original.
2.Refined Case Craftsmanship Elegance in Every Curve
3.Sunburst Brushed Dial Depth, Texture, and Sophistication
Please identify the merchant when purchasing to prevent buying counterfeit 8F Factory product